مجله اینترنتی

ناسا از اقامتگاه شبیه‌سازی‌شده برای مسافران مریخ رونمایی کرد

ناسا در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ اولین مأموریت ارسال فضاپیمای سرنشین‌دار جهت فرود روی سطح سیاره سرخ را به انجام برساند. واضح است که زندگی روی این سیاره می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. به همین منظور ناسا از اقامتگاه شبیه‌سازی‌شده با شرایط مریخ رونمایی کرده است که می‌تواند آمادگی بیشتری برای مسافران آتی مأموریت‌های فضایی فراهم سازد.

اقامتگاه شبیه‌سازی‌شده مریخ چه ویژگی‌هایی دارد؟

ناسا فعلاً تمرکز ویژه‌ای روی دو مأموریت آتی آرتمیس دارد که دومین مرحله از آن، شامل ارسال مجدد فضانوردان به سطح قمر زمین پس از گذشت ۵۰ سال می‌شود. انتظار می‌رود که سری ماموریت‌های آرتمیس، شرایط را برای ساخت یک پایگاه فضایی در ماه هموار سازند تا بتوان از آن به عنوان یک ایستگاه موقت در سفر به مریخ استفاده نمود. طبق برنامه‌های فعلی، اولین مأموریت ارسال فضاپیمای سرنشین‌دار به مریخ در سال ۲۰۳۰ صورت می‌گیرد.

مأموریت‌های سرنشین‌دار می‌توانند نسبتاً طولانی باشند؛ به‌طوری که تخمین‌زده می‌شود رسیدن به مریخ تنها ۹ ماه طول می‌کشد. همین موضوع باعث شده است تا پژوهشگران ناسا نسبت به هم‌زیستی فضانوردان در محیط‌‌های بسیار خاص، تحقیقاتی را صورت دهند تا ایمنی آن‌ها در فضا و مریخ را تا حد ممکن تضمین کنند. به همین منظور پایگاه فضایی جانسون در ایالت تگزاس، میزبان اقامتگاه شبیه‌سازی‌شده فضایی CHAPEA است که در مساحت حدودی ۱۶۰ متر مربع پذیرای ۴ نفر داوطلب خواهد بود. از جمله ویژگی‌های این اقامتگاه می‌توان به ۹ اتاق با اتاق خواب‌های شخصی برای هر نفر در کنار سرویس بهداشتی و حمام مشترک اشاره کرد.

اقامتگاه شبیه‌سازی شده مریخ
فضای داخلی اقامتگاه شبیه‌سازی شده فضایی CHAPEA.

این مجموعه با استفاده از پرینترهای سه‌بعدی بزرگ ساخته شده است؛ زیرا ناسا می‌خواهد عملکرد چنین پرینترهایی را برای سایر مصارف مثل ساخت محل سکونت دائمی در مریخ، بررسی نماید. ناسا فعلاً در نظر ندارد از این محل سکونت برای فضانوردان خود استفاده کند؛ اما داوطلبان انتخاب‌شده، دارای پیش‌زمینه علمی خواهند بود و در قالب یک تیم با هم همکاری خواهند کرد تا وظایف مشابه با یک فضانورد در مریخ را به انجام برسانند. البته هیچ‌کدام از آن‌ها به عنوان یک فضانورد تعلیم داده نشده‌اند.

ازجمله اموری که داوطلبان اقامتگاه شبیه‌سازی‌شده فضایی باید انجام دهند می‌توان به پرورش دادن گیاهان برای مصرف غذایی، امور پژوهشی و علمی، پیاده‌روی روی سطح مشابه با مریخ و کار با مجموعه‌ای از ربات‌ها و ماشین‌ها اشاره کرد. مدت زمان در نظر گرفته شده برای اقامت آن‌ها نیز ۱۲ ماه اعلام شده است. برای واقعی‌تر شدن شرایط، داوطلبان مجبور هستند با مشکلاتی مثل انفکاک از محیط اطراف، محدودیت منابع و خرابی تأسیسات دست‌وپنجه نرم کنند. پایش وضعیت سلامت فیزیکی و ذهنی هر شخص، قسمت مهمی از این تحقیق را تشکیل می‌دهد.

اقامتگاه شبیه‌سازی شده فضایی
نقشه اقامتگاه شبیه‌سازی شده مریخ ناسا در پایگاه فضایی جانسون، تگزاس.

مشارکت‌کنندگان در طرح اقامتگاه شبیه‌سازی‌شده فضایی CHAPEA می‌توانند با خانواده و دوستان خود در ارتباط باشند؛ اما ارتباطات با تأخیر ۲۰ دقیقه‌ای صورت می‌گیرد که به دلیل فاصله میان زمین و مریخ روی می‌دهد. به همین دلیل پیام‌های ویدیویی و متنی، تنها گزینه برای ارتباط خواهند بود و تماس تلفنی یا تصویری هم‌زمان برای آن‌ها مقدور نیست. ناسا اعلام کرده است که محدودیت‌های در نظر گرفته شده طی این آزمایش، حتی از شرایط ایستگاه فضایی هم دشوارتر است. درصورتی‌که هر کدام از شرکت‌کنندگان نتوانند شرایط دشوار را برای ۱۲ ماه آتی تحمل کنند، می‌توانند درخواست ترک برنامه را دهند. ناسا گفته است که تعدادی اعضای جایگزین به همین منظور در نظر گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *