مجله اینترنتی

شرایط دریافت وام جهاد کالا ویژه خبرنگاران اعلام شد

طی هماهنگی‌های صورت گرفته با معاونت تجارت و خدمات وزارت صمت و مدیران بانک عامل، سقف تسهیلات جهاد کالا ویژه خبرنگاران و اصحاب رسانه از ۵۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان و حداکثر مهلت بازپرداخت آن از ۳ سال به ۴ سال افزایش پیدا کرد.

پایگاه خبری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: طی هماهنگی‌های صورت گرفته با معاونت تجارت و خدمات وزارت صمت و مدیران بانک عامل، سقف تسهیلات جهاد کالا ویژه خبرنگاران و اصحاب رسانه از ۵۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان و حداکثر مهلت بازپرداخت آن از ۳ سال به ۴ سال افزایش پیدا کرد.

بنابر اعلام جهاد کالا، خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ای که پیشتر با ورود به سامانه جامع رسانه‌های کشور درخواست خود را برای بهره‌مندی از تسهیلات خرید کالا ثبت کرده و اسامی آن‌ها تایید شده است، تا پایان اردیبهشت‌ماه فرصت دارند با مراجعه به بخش ویژه خبرنگاران سایت جهاد کالا به نشانی: jahadkala.com نسبت به ثبت مشخصات و انتخاب تسهیلات خود اقدام کنند.

گروه جهاد کالا پس از دریافت اسامی حدود ۳ هزار نفر از خبرنگاران و اصحاب رسانه که درخواست خود را برای بهره‌مندی از تسهیلات خرید کالا در سامانه جامع رسانه‌های کشور ثبت کرده بودند، اعلام کرد: متقاضیان می­توانند پس از افتتاح حساب در صورتی که دارای رتبه اعتباری مناسب باشد تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کند.بدیهی است مراحل پس از ثبت‌نام اصحاب رسانه، از سوی جهاد کالا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، وام خرید کالای ایرانی طبق تفاهم‌نامه معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونت تجارت و خدمات وزارت صمت به اصحاب رسانه؛ خبرنگاران، صاحبان امتیاز و مدیران مسئول قابل پرداخت است.

جزئیات پرداخت وام خرید کالا ویژه خبرنگاران به شرح زیر است:

نام طرح: جهادکالا
بانک: آینده
سود : ۲۳ درصد
مبلغ تسهیلات ۳۰، ۵۰ و ۱۰۰ میلیون تومان
زمان بازپرداخت: ۱۲،۲۴،۳۶،۴۸ ماه
حداکثر زمان بازپرداخت حداکثر ۴ سال
شرایط و مقررات: وام گیرنده به بانک بدهکار یا دارای چک برگشتی نباشد.
نوع ضمانت بر اساس اعتبارسنجی یکی از موارد: سفته، چک صیادی، فیش کسر از حقوق.
مهلت خرید: از زمان شارژ اعتبار بر روی کارت نقدی به مدت ۳۰ روز

طبقه‌بندی اعتباری متقاضیان براساس جدول زیر:

رتبه اعتباری نوع وثیقه حداکثر مبلغ تسهیلات
A سفته یا چک صیادی (بدون ضامن) تا یک میلیارد ریال
B سفته یا چک صیادی با ضامن معتبر تا یک میلیارد ریال
سفته یا چک صیادی (بدون ضامن) تا پانصد میلیون ریال
C سفته یا چک صیادی با ضامن معتبر (با ارائه گواهی کسر از حقوق) تا یک میلیارد ریال
سفته یا چک صیادی با ضامن معتبر تا پانصد میلیون ریال
D سفته یا چک صیادی با ضامن معتبر (با ارائه گواهی کسر از حقوق) تا پانصد میلیون ریال

* دارندگان این کارت اعتباری می­توانند با مراجعه به مرکز فروش حضوری جهادکالا ( واقع در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، سالن­های سری ۲۵ و ۲۶) نسبت به خرید قسطی طیف متنوعی از کالاهای مصرفی با دوام ( لوازم خانگی، مبلمان، فرش و …) اقدام نمایند.

* اعتبار طرح به یکی از کارت­های نقدی متقاضی در بانک آینده، تخصیص می­یابد.

* سود تسهیلات در دوران خرید یک­ماهه صفر درصد (بدون سود) است.

* در صورت عدم خرید مشتری در مهلت یک­ماهه، اعتبار تخصیص یافته قابل تمدید نخواهد بود.


آغاز ثبت‌ نام وام خرید کالا برای خبرنگاران و اهالی رسانه

(۱۴۰۱/۱۰/۱۲) خبرنگاران و مدیران رسانه‌ای متقاضی بهره‌مندی از وام خرید کالا، تا پایان دی‌ماه فرصت دارند نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه جامعه رسانه‌های کشور اقدام کنند.
طبق تفاهم‌نامه معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونت تجارت و خدمات وزارت صمت برای اعطای وام خرید کالای ایرانی به اصحاب رسانه، خبرنگاران، صاحبان امتیاز و مدیران‌مسئول رسانه­­‌ها می‌توانند با مراجعه به حساب کاربری خود در سامانه جامع رسانه‌های کشور (بخش خبرنگاران/ درخواست­‌های روزنامه‌­نگاری) نسبت به ثبت درخواست برای بهره­‌مندی از این تسهیلات اقدام کنند.

مهلت ثبت نام وام خبرنگاری

بر این اساس، خبرنگارانی که در سامانه جامع رسانه‌­های کشور دارای پرونده خبرنگاری تأیید و بروزرسانی شده در ۶ ماه اخیر هستند، تا پایان دی ماه فرصت دارند درخواست خود را ثبت کنند.

سقف وام خبرنگاری و سود آن چقدر است؟

این تسهیلات در مبالغ ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی و برای خرید کالای صرفاً ایرانی با ۵ درصد تخفیف به اصحاب رسانه قابل پرداخت است. بنابر این گزارش، نرخ سود وام با بازپرداخت سه ساله ۱۸ درصد محاسبه خواهد شد.

همچنین تضامین لازم برای وام ۳۰ میلیون تومانی سفته دیجیتال و برای وام ۵۰ میلیونی سفته دیجیتال به‌همراه یک ضامن کارمند (قراردادی، پیمانی و یا رسمی) و یا نامه کسر از حقوق وام‌گیرنده خواهد بود.

فرآیند ثبت‌نام و تخصیص وام کالا به اصحاب رسانه پس از ارسال فهرست اسامی متقاضیان واجد شرایط به وزارت صمت، طی اطلاعیه بعدی اعلام می­‌شود.


وام ۵۰ میلیونی خرید لوازم خانگی برای خبرنگاران

(۱۴۰۱/۰۵/۲۳) در آیین گرامیداشت خبرنگار که امروز در تالار وحدت برگزار شد، خبرنگاران از مشکلات حرفه‌ای و معیشتی خود سخن گفتند. برخی از آنها همچنین به شکایت‌های پی در پی سازمان‌ها و افراد مختلف از خبرنگاران اشاره کردند که به جرم افشای فساد و بیان حقایق، صورت می‌گیرد.

آیین گرامیداشت روز خبرنگار با عنوان «روایت اول» امروز یکشنبه ـ ۲۳ مردادماه ـ به همت معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در تالار وحدت در حال برگزاری است.

در این مراسم محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرشاد مهدی‌پور معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت معدن و تجارت، ایمان شمسایی مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی، گیتا علی آبادی رییس دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، محمود سالاری معاون امور هنری و جمعی از اهالی فرهنگ و رسانه حضور داشتند.

در بخشی از این مراسم وزیر صمت اعلام کرد که: کمک هزینه ۵۰ میلیون تومانی خرید لوازم خانگی برای خبرنگاران در نظر گرفته شده است.

سیدرضا فاطمی امین همچنین گفت: مهمترین موضوعی که باید با آن مواجه شویم، شیوه حکمرانی است. کیفیت رسانه‌ها بر کیفیت حکمرانی تاثیر دارد. اگر رسانه‌ها به موضوعات سطحی و حاشیه‌ای وارد شوند، باعث می‌شوند حکمرانان هم در فضای سطحی بمانند. اما اگر رسانه‌ها کیفی و عمیق باشند و به مسایل اصلی کشور متمرکز شوند، آن وقت کسانی که در سمت حکمرانی باشند و توانمند نباشند خیلی فرصت ماندن پیدا نمی‌کنند و یا آن ها هم بر موضوعات اصلی متمرکز می شوند.

وزیر دولت سیزدهم در آیین تجلیل از خبرنگار، اظهار کرد: مدیران زیادی دیده‌ام که کارشان را با رسانه‌ها تنطیم‌ می‌کنند. پس شما رسانه‌ها هم شریک ما در حکمرانی هستید. اگر شما دقیق و حرفه‌ای عمل کنید ما هم حرفه‌ای عمل می‌کنیم و اگر به حاشیه بروید ما هم به حاشیه می‌رویم.

به گفته وی یکی از نکاتی که می‌تواند رسانه را حرفه‌ای و عمیق کند، این است که آدم‌های حرفه‌ای مرجع تحلیل اخبار شوند. یک نظام حرفه‌ای در نظام رسانه‌ای شکل بگیرد. اگر رسانه‌ای خبر حاشیه‌ای و شایعه منتشر می‌کند توسط خود رسانه‌ها کنار زده شود. هر چقدر خبرنگاران دقیق‌تر کار کنند قطعا در حل مسایل کشور موثر است‌.

فرشاد مهدی‌پور، معاون مطبوعاتی در مراسم‌ بزرگداشت خبرنگاران گفت: تقارن ۱۷ مرداد ماه امسال با عاشورا، فرصت مغتنمی است برای یادآوری نقشی که پیامبرگونه برای انتقال پیام بر دوش ما اهالی رسانه است. اگر بنا باشد در کشور مسیری را برای کسی ذکر کنیم که یادآور حرکت اولیا الله است، مسیر ما رسانه‌ای‌ها است. حضرت زینب (س) اولین فردی است که با روایت دقیقی از عاشورا سهولت تدوین‌گری را بر عهده گرفته است. ما در معاونت مطبوعاتی تلاشمان تمرکز بر نقطه ابتدایی زنجیره تولید محتواست؛ یعنی کنشگران اصلی خبرنگاران هستند که می‌توانند روایت اول را خلق کنند. اگر ما ضوابط قوی‌تری مانند اجرای ماده ۴۶ قانون مطبوعات را به اجرا گذاشتیم، از این جهت بود که اهالی رسانه از امنیت شغلی بالاتری بهره‌مند شوند. در تمامی شیوه‌نامه‌ها تلاش کردیم این روال را حفظ کنیم. بسته حمایتی که رییس‌جمهور از آن سخن گفتند هم بخش دیگری از این اقدامات است. این‌ مسیر نیازمند حمایت‌ها و مشارکت است. این مراسم شاید این اولین بزرگداشت از جانب معاونت مطبوعاتی و وزارت فرهنگ و ارشاد است که برگزار می‌شود و امیدوارم به آیینی پایدار و ماندگار در تجلیل از اهالی رسانه تبدیل شود.


اعطای تسهیلات مشاغل خانگی، برای فعالان حوزه فرهنگ و هنر و رسانه

افراد واجد شرایط می‌توانند بعد از ثبت‌نام در سایت، جهت کسب اطلاعات بیشتر به کارشناس اشتغال اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مربوطه مراجعه نمایند.
به اطلاع آن دسته از هنرمندانی که با ایجاد کسب و کار فرهنگی و هنری در خانه خود می‌توانند نسبت به ارائه فعالیت‌های خود در بازار کار برای خود ایجاد شغل نمایند، می‌رساند در صورت نیاز به وام می‌توانند با مراجعه به سامانه حمایت از مشاغل خانگی https://mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir رشته‌های مربوط به فرهنگ و هنر را مشاهده و نسبت به ثبت نام اقدام نموده و از وام کم بهره استفاده نمایند.

افراد واجد شرایط می‌توانند بعد از ثبت‌نام در سایت، جهت کسب اطلاعات بیشتر به کارشناس اشتغال اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مربوطه مراجعه نمایند.

شرایط دریافت وام کم بهره خبرنگاران و فعالان حوزه فرهنگ و هنر و رسانه

  • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
  • سنخیت مدرک تحصیلی و شغل خانگی یا دارا بودن مدارک فنی و حرفه‌ای معتبر و سابقه فعالیت در رشته مربوطه
  • عدم اشتغال و خدمت در نهاد‌های دولتی
  • دارابودن کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان
  • عدم دریافت وام مشاغل خانگی طی سال‌های اخیر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *